Titul foto Titul foto
Kontakt na vydavatele:    E-mail: ludek.cada@tiscali.cz    tel.: +420 728 567 329
MENU ☰
VYŠLO
Mojmír Krejčiřík Malý železniční pitaval 179,- Kč Vázaná kniha, laminovaná obálka, formát: A5, stran: 132, ilustrací: 10

1.vydání, ISBN 978-80-86765-18-1
„Příběhy z černé kroniky našich železnic“, tak by mohl znít podtitul knížky Malý železniční pitaval, který přináší poněkud netradiční pohled na železniční historii. Autor Železničního pitavalu sáhl po pramenech doposud nevyužitých – vyšetřovacích protokolech, hlášeních a zprávách policejních, politických či soudních úřadů, které se mu podařilo vypátrat v archívech. Výsledkem je pestrá mozaika živých příběhů o lidech na železnici a kolem ní z prvních desetiletí železnice na našem území. I když nejde o detektivní příběhy v pravém slova smyslu, kapitoly o haváriích, požárech či jiných kalamitách na železničních tratích a pátrání po vinících se čtou málem jako kriminální příběhy. Současně v nich však najdeme i řadu pozoruhodných informací o stavbě, provozu a dopravních problémech železnice. V líčení často tragických, ale někdy i úsměvných událostí navíc poznáváme i dobu s jejím koloritem a reakcemi okolního světa na „největší vynález“ 19. století. Atmosféru doby dokreslují jedinečné ilustrace Zdeňka Šindlauera.

Malý železniční pitaval dává nahlédnout do osudů několika železničářů, seznámí čtenáře s prvními vlakovými loupežemi, vyšetřováním ohrožené jízdy dvou zvláštních vlaků a doposud největšího železničního neštěstí v rakouských zemích, a také se pokusí vyřešit případ vraždy mladé ženy cestující vlakem.
Ukázka ve formátu PDF zde
Vydavatelství dopravní literatury Litoměřice Ing. Luděk Čada, 1999 - , webdesign © Jan Čada