Titul foto Titul foto
Kontakt na vydavatele:    E-mail: ludek.cada@tiscali.cz    tel.: +420 728 567 329
MENU ☰
MAGAZÍN
< ZPĚT NA PŘEHLED ČLÁNKŮ
Do muzea v Kořenově přibyl vzácný exponát z Bernských Alp Luděk Čada - 29.4.2017

Po měsících příprav a vyjednávání se Železniční společnosti Tanvald podařila v české kotlině zatím nevídaná akvizice a tou je získání soupravy ozubnicového vlaku systému Rowan švýcarské společnosti Jungfraubahn (JB). Souprava je složena z lokomotivy č. 6 (rok výroby 1904), vozu č. 22 (rok výroby 1951) a vozu č. 21 (rok výroby 1925).

Vlaky systému Rowan byly u JB používány na spodní úsek trati mezi stanicemi Kl. Scheidegg a Eismeer, který byl vybaven ozubnicí systému Strub. Zde se přestupovalo - úsek Eismeer-Jungfraujoch (nejvýše položená železniční stanice v Evropě - 3454 m n.m.) byl až do rekonstrukce v roce 1951 adhezní. JB provozovala celkem 7 lokomotiv systému Rowan řady He 2/2. Lokomotiva č. 6 prošla řadou přestaveb souvisejících se změnami napájecí soustavy na JB i poškození během provozu (např. požár v roce 1968).

Po ukončení pravidelného provozu vozidel 1. generace přešla souprava s lokomotivou č. 6 do příležitostného nostalgického provozu, ve kterém byla nasazována do roku 1998. Pak byla deponována přes zimu ve stanici Eismeer, v létě pak v depu Kl. Scheidegg. V nostalgickém provozu u JB byla nahrazena soupravou s lokomotivou č. 11 (tato souprava není systému Rowan). Dne 17.10.2007 jel Rowanzug naposledy mezi Kl. Scheideggem a stanicí Eigergletscher. Pak byl předán a 16. - 17.9.2008 odvezen do muzea v Kallnachu. Byl to poslední provozní vlak systému Rowan ve Švýcarsku.

Vlak systému Rowan je nazván po svém konstruktérovi a řediteli dánské vagonky W.R.Rowanovi. Na lokomotivu je zavěšen vůz, který má pouze jeden podvozek. Z fotografií je toto nezvyklé uspořádání dobře patrné. Tento systém byl použit u celkem 4 společností ve Švýcarsku např. u známé Gornergratbahn. Ve Švýcarsku je zachován pouze vůz s lokomotivou č.1 JB v dopravním muzeu v Luzernu.

Tanvaldská společnost získala technický unikát evropského významu, který pozvedá expozici zdejšího muzea z regionální úrovně.

Doporučená literatura: Inäbnit F. - Jungfraubahn, Prellbock Druck-Verlag Leissigen, 2003

Vydavatelství dopravní literatury Litoměřice Ing. Luděk Čada, 1999 - , webdesign © Jan Čada