Titul foto Titul foto
Kontakt na vydavatele:    E-mail: ludek.cada@tiscali.cz    tel.: +420 728 567 329
MENU ☰
MAGAZÍN
< ZPĚT NA PŘEHLED ČLÁNKŮ
Neznámá pozemní lanovka na Butterberg Luděk Čada - 5.3.2017

Nenápadný zarostlý vrch u cesty mezi Filipovem a hraničním přechodem Jiříkov-Neugersdorf ležící jen několik metrů od hranic se dnes jmenuje Vyhlídka. Není na něm na první pohled nic zajímavého. Jen zarostlé zbytky základů budov překryté černou skládkou napovídají, že byl kdysi obydlen. To se ale tenkrát vrch nejmenoval Vyhlídka, ale Butterberg.

Díky aktivitě pana Neumanna právě zde, jen několik stovek metrů od známé filipovské poutní baziliky p. Marie, vznikl dnes bychom řekli zábavní park pod názvem Neumanns Neue Welt (Neumannův nový svět). Jeho součástí byl rozsáhlý park, ohrada s divokou zvěří, dětské hřiště i tenisový kurt. Dominantou byly dva hotely - obě tyto stavby spojoval dopravní systém v širokém okolí zcela ojedinělý – pozemní lanovka. Zatím se podařilo o lanovce určit toto:

Lanovka spojovala hotel na vrcholu s hotelem u paty vrchu Butterberg. Šikmá délka lanovky byla cca 100 metrů, převýšení cca 13 metrů. Průměrné stoupání tedy činilo cca 130 promile. Lanová dráha byla vedena ve dvou stopách bez výhybny uprostřed. Rozchod kolejí byl cca 700 mm. Na obou koncích tažného lana byl umístěn otevřený vůz a to jeden s příčnými a druhý s podélnými lavicemi. Každý vůz byl asi pro 12 lidí. Lanovka s největší pravděpodobností nepřežila období 1. světové války, ostatní objekty vzaly za své po válce druhé.

Vzhledem k tomu, že se o této lanovce dosud nepodařilo sehnat žádný písemný doklad, nevíme kdo celý systém dodal ani od kdy do kdy byl provozován. Svou jedinečností v regionu si ale zaslouží, aby vystoupila ze zapomnění.

Doporučená literatura: Karlíček, P. - Jiříkov, dějiny města, Město Jiříkov 2014

Kolorovaný fotopohled zachycuje významnou událost na Butterbergu (možná u příležitosti některé ze slavných filipovských poutí). Oba vozy lanovky jsou ve spodní stanici - fotografie tedy vznikla ještě v době před uvedením lanovky do provozu. Ze snímku je zřejmé rozdílné provedení lavic v obou vozech. (sbírka: autor)
Fotopohled ze 30. let nám upřesňuje polohu lanovky (naznačeno vpravo nahoře bílou linkou). Ze snímku je zřejmé, že Butterberg nepatří k významným dominantám v okolí. (sbírka: autor)
Vydavatelství dopravní literatury Litoměřice Ing. Luděk Čada, 1999 - , webdesign © Jan Čada